Lamelki

Lamelki drewniane to cienkie płytki wykonane z drewna, które wykorzystuje się w wielu projektach stolarskich i meblarskich do łączenia elementów drewnianych. Jednym z popularnych rodzajów łączeń z wykorzystaniem lamel drewnianych są łączniki wpustowe.

Łączniki wpustowe opierają się na zasadzie wprowadzenia lameli drewnianych w rowki wykonane w elementach drewnianych, które mają zostać połączone. W tym celu w elementach tych wykonywane są specjalne rowki, w których wprowadzane są lamelki. Rowki te wykonuje się zazwyczaj przy użyciu specjalnych frezów, dedykowanych do tego typu łączeń.

Po wprowadzeniu lameli w rowki, elementy drewniane łączy się ze sobą przy użyciu kleju. Klej nanosi się na powierzchnię lameli oraz do rowków w elementach drewnianych. Po nałożeniu kleju, elementy drewniane składa się w całość, tak aby wprowadzone lamelki idealnie do siebie dopasowały.

Łączenie drewna przy użyciu lamel wpustowych pozwala na uzyskanie bardzo trwałego połączenia, które charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i stabilnością. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu lamel drewnianych, połączenie jest niewidoczne na zewnątrz elementów, co wpływa na estetykę i elegancję wykończenia.

Lamelki drewniane i łączniki wpustowe są szeroko stosowane w stolarstwie i meblarstwie, a ich zastosowanie pozwala na tworzenie wytrzymałych i stabilnych konstrukcji drewnianych.