Jakie są metody spawania?

Jakie są metody spawania?

Metody spawania budzą kontrowersje od lat. Na wybór odpowiedniej wpływa wiele kryteriów – jakość spawu, szybkość realizacji, łatwość czy koszty. Trudno więc odpowiedzieć jednoznacznie, która metoda jest najlepsza. Warto jednak znać je wszystkie.

Spawanie nie wydaje się skomplikowanym procesem. To po prostu łączenie dwóch materiałów. Jednak pozory mylą – nie jest to łatwe zadanie. Spawacz musi mieć doświadczenie, być precyzyjny, a nawet wytrzymałość fizyczną. Musi też umieć wybrać odpowiednią metodę spawania, rodzaj spoiwa oraz idealnie określić czas na to, by stopić i zespolić fizycznie materiały. Największe jednak znaczenie odgrywa sam wybór metody spawania. Jakie są rodzaje spawania i który wybrać?

Podstawowe metody spawania

Przede wszystkim techniki spawania wyróżnia się ze względu na pochodzenie energii cieplnej. Według źródeł energii podział jest następujący:

  • spawanie elektryczne;
  • spawanie gazowe;
  • spawanie laserowe;
  • spawanie terminowe;
  • spawanie hybrydowe;
  • spawanie łączące metody.

Najpopularniejsze jest spawanie elektryczne, gdyż ma duże możliwości dopasowania do danego zadania, a także nie jest drogie i spawarki elektryczne są powszechnie dostępne. Jego podstawową zaletą jest duża ilość możliwości. Można wykonywać je amatorsko i zawodowo z wykorzystaniem specjalistycznych spawarek. Istnieje kilka metod spawania elektrycznego: spawanie łukowe (krytym łukiem), elektrodami łukowymi (MMA), spawanie MIG/MAG oraz spawanie elektrodą łukową topliwą (TIG). Za najlepsze metody spawania uznawane są MIG i MAG.

Minibezpiecznik przypalnikowy EBp-F acetylen

Minibezpiecznik przypalnikowy EBp-F acetylen

MIG a MAG – różnice

Spawanie MIG i MAG określane jest jako spawanie migomatem. Te dwa tryby spawania elektrycznego opierają się na działaniu osłony gazowej. MIG to skrót od angielskiego „Metal Inert Gas”, natomiast MAG jest skrótem od „Metal Active Gas”). Wskazują one, jaka osłona gazowa jest odpowiednia w przypadku spawania za pomocą elektrody topliwej. Do jakich materiałów można wykorzystać te techniki spawania? Metoda spawania MIG jest idealna do łączenia ze sobą miedzi i aluminium, jednak jest wykorzystywana również do łączenia innych niezależnych metali oraz ich stopów. Zaś spawanie metodą MAG jest stosowane głównie do łączenia elementów stalowych. W obu przypadkach praca jest wykonywana przy użyciu spawarek półautomatycznych. Takie spawarki są dostosowane do konkretnej metody spawania. Warto zwrócić uwagę na różnego typu elektrody spawalnicze.

SPAWMET PERFECTT 2,5 mm 3,4 kg - elektrody rutylowe

SPAWMET PERFECTT 2,5 mm 3,4 kg - elektrody rutylowe

Jak dobrać rodzaj spawania?

Jak widać, istnieją różne rodzaje spawania. Najlepszą metodę spawania trzeba wybrać, uwzględniając następujące czynniki: typ materiałów, które chcemy połączyć, wytrzymałość spoiwa, a także szybkość i wydajność procesu, zwłaszcza w charakterze produkcyjnym. Oczywiście nie można też zapominać o uwzględnieniu doświadczenia oraz umiejętności spawacza, zwłaszcza jeśli zadania do wykonania są bardziej zaawansowane.

Jeśli chodzi o spawanie MIG a MAG, różnice polegają głównie na rodzaju materiału, do spawania którego mogą być wykorzystane te metody. Jeśli zależy nam na dużej wytrzymałości połączenia, najlepszym wyborem będzie spawanie łukowe elektrodą otuloną „MMA”. Przy jej wykorzystaniu możliwe jest wygenerowanie najbardziej trwałego połączenia. Metoda ta jest także uniwersalna. Dzięki powszechności oraz historii tego rodzaju spawania można liczyć na wysoką jakość i szybkość realizacji. Wytrzymałość spawu zapewnią również rodzaje spawania MIG (131), MAG (135 i 136) oraz spawanie gazowe.

Dysza fi 12 b/porc. do USM 140-200

Dysza fi 12 b/porc. do USM 140-200

Jeśli zależy nam na szybkości realizacji, metoda MMA raczej jest stopniowa. Metoda spawania MIG i spawanie metodą MAG będą tutaj znacznie korzystniejsze. Z kolei jeśli decydującym kryterium ma być doświadczenie operatora i jego umiejętności, najlepiej sięgnąć po jeszcze inną technikę spawania  - TIG. Jest ona na tyle mało skomplikowana, że może wykonać ją każdy spawacz, nawet taki bez wielu lat doświadczenia w branży. W efekcie uzyskamy spaw dobrej jakości w optymalnym czasie. Jeśli taki operator zdecyduje się zaś na metody MAG czy MIG, można się spodziewać zdecydowanie większych problemów ze strony technicznej. Te metody spawalnicze wymagają zdecydowanie większej precyzji. Jeśli spoina ma się znajdować na zewnątrz, w widocznym, wyeksponowanym miejscu, rutyna i umiejętności operatora będą miały ogromne znaczenie. Warto tutaj wskazać różnego typu uchwyty i części Mig-MAG.

Zawias czopowy 140 mm PRAWY

Zawias czopowy 140 mm PRAWY

Spawanie nie jest łatwym procesem. Wprawdzie niekiedy można je wykonywać nawet samemu w domu, ale ważne jest, aby dobrać odpowiednią metodą i spawarkę, tak, aby efekty były zadowalające, a sam proces bezpieczny i sprawny. Pierwszy raz lepiej robić to pod okiem kogoś już doświadczonego, kto najpierw wszystko pokaże i wytłumaczy. Znajomość metod spawania to jednak podstawa, nawet dla początkującego spawacza, zwłaszcza chcącego zatrudnić się w profesjonalnej firmie przemysłowej. Na pewno pracodawca podczas rozmowy kwalifikacyjnej sprawdzi wiedzę z tego zakresu. Być może trzeba będzie też od razu wykonać prosty, próbny spaw. Dlatego trzeba wcześniej odpowiednio się przygotować i zdobyć niezbędną wiedzę, która pomoże uzyskać wymarzoną pracę.