Czym są i do czego służą samozamykacze?

Czym są i do czego służą samozamykacze?

Codziennie rano spieszysz się do pracy i jesteś kłębkiem nerwów, bo nie masz już czasu, a jeszcze musisz pozamykać na klucz drzwi i bramę. Wcale nie musi tak być. Istnieje coś takiego, jak samozamykacze, które sprawiają, że drzwi lub bramy zamykają się same.

Samozamykacze to mechaniczne lub elektromechaniczne urządzenia, których zadaniem jest zamykanie drzwi po ich otwarciu. Same zatrzaskują się, więc nie potrzebujemy już klucza i nie musimy tracić czasu. Czym dokładnie są i jak działają samozamykacze drzwi?

Zastosowanie samozamykaczy

Samozamykacze to urządzenia, które są stosowane w bramach, furtkach, drzwiach wejściowych do budynków, a także wewnątrz budynków. Samozamykacze dzielą się na mechaniczne, a więc otwierane siłą rąk oraz elektromechaniczne, działające przy wykorzystaniu siłownika. Urządzenia można podzielić na następujące rodzaje:

  • samozamykacz nawierzchniowy – montowany na górze ościeżnicy, na skrzydle drzwiowym lub na ramie przy zawiasach. Wyróżniamy samozamykacze ramieniowe, najczęściej stosowane oraz szynowe;
  • samozamykacz ukryty w ościeżnicy;
  • samozamykacz schowany w podłodze;
  • samozamykacz ukryty skrzydle drzwiowym.

Samozamykacze mają kilka funkcji. Oprócz zapobiegania dostaniu się intruzów na posesje czy do budynków, chronią też pomieszczenia przed ucieczką ciepła i z tego powodu są używane przy drzwiach do klatki schodowej i w innych miejscach, gdzie przez drzwi przechodzi codziennie wiele osób. Jest to typowe rozwiązanie stosowane na zamkniętych osiedlach. Czasami mieszkańcy takich osiedli narzekają, że drzwi czy bramka zatrzaskują się, kiedy oni tylko wynoszą coś do auta i chcą zaraz wracać do mieszkania. Jednak z drugiej strony nie trzeba zamykać bramy kluczem. Samozamykacze nadają się do każdego rodzaju drzwi. Najczęściej stosowane są samozamykacze ramieniowe. Szynowe zaś częściej są stosowane do drzwi ewakuacyjnych.

Samozamykacz bez ramienia GEZE TS-1500 brąz 90kg/110cm

Samozamykacz bez ramienia GEZE TS-1500 brąz 90kg/110cm

Jak działają samozamykacze?

Samozamykacze drzwiowe wytwarzają energię przy otwieraniu oraz kontrolowanym powrocie do poprzedniego stanu. Energia wytworzona podczas otwierania drzwi kumuluje się w sprężynie, a uwalniana z niej jest w trakcie zamykania. Aby zapobiec gwałtownemu zatrzaskiwaniu się drzwi, stosowane są specjalne amortyzatory hydrauliczne. Funkcja tłumienia zaś zabezpiecza drzwi przed samoczynnym otwarciem, które może spowodować na przykład wiatr. Dzięki temu brama czy drzwi są w pełni bezpieczne. Mechanizm zamykania drzwi dzieli się na dwie fazy. W pierwszej fazie od 180 do 15 stopni, drzwi zamykają się gwałtownie, a później wyhamowują. Druga faza zaś (od 15 do 0 stopni) to po prostu domknięcie. Następuje tutaj zacisk przy minimalnej prędkości.

Ramię do samozamykacza GEZE TS-1000 i TS-1500 brązowe

Ramię do samozamykacza GEZE TS-1000 i TS-1500 brązowe

Jak wybrać dobry samozamykacz?

Przy wyborze odpowiedniego samozamykacza do drzwi warto wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na wymiary, ciężar oraz materiał wykonania drzwi. Samozamykacze drzwiowe do drewnianych i szklanych drzwi mają różne właściwości. Jeśli wybierzemy urządzenie przeznaczone do drzwi wykonanych z innego materiału, istnieje możliwość uszkodzenia drzwi. Bardzo istotną rzeczą jest również trwałość samozamykacza. Jest to bowiem urządzenie składające się z kilku części. Standardem jest 500 000 cykli zamknięcia. Mechanizm samozamykacza składa się z przekładni i zaworów ze stali lub mosiądzu i jest zamknięty w aluminiowym lub żeliwnym odlewie. Nowsze typy posiadają zębatkę, wykonującą ruch obrotowy ramienia.

Wygląd samozamykacza również jest ważny. Do wyboru są zamykacze drzwi o różnym wzornictwie. Dzięki temu można dopasować idealny do bramy, furtki czy drzwi. Samozamykacz powinien też być odporny na temperatury, zwłaszcza ten stosowany na zewnątrz. Zwykle producenci zapewniają taki sam czas zamykania drzwi w przedziale temperatur od -15 do +40 stopni Celsjusza. Przy niższej temperaturze drzwi mogą zamykać się o 5 sekund wolniej. Każdy producent dołącza do modelu informacje o jego parametrach. Trzeba też wybrać preferowany i możliwy do zastosowania sposób montażu – nawierzchniowy bądź ukryty. Maksymalny kąt otwarcia może wynosić 180 stopni.

Samozamykacz z ramieniem GEZE TS-1000 brązowy

Samozamykacz z ramieniem GEZE TS-1000 brązowy

Na koniec, trzeba pamiętać o tym, że wszystkie samozamykacze powinny być zgodne z normą europejską i posiadać specjalne oznaczenie, składające się z 6 cyfr. Każda z nich informuje o innej właściwości urządzenia. Pierwsza to kąt rozwarcia, druga to liczba cykli testowania, a trzecia oznacza siłę zamykania. Czwarta zaś jest informacją o możliwości stosowania w drzwiach przeciwpożarowych, piąta dotyczy zasad bezpiecznego użytkowania, a ostatnia cyfra określa, w jakim stopniu urządzenie jest odporne na korozję.

Samozamykacze na dobre weszły do codziennego użytku. Przede wszystkim są stosowane w blokach mieszkalnych. Otwarcie drzwi od wewnątrz nie wymaga użycia klucza, a od zewnątrz mechanizm otwiera się po użyciu domofonu. To ogromna wygoda i bezpieczeństwo, a do tego szybko potrafimy się przyzwyczaić i cenimy takie rozwiązania.