Ubierz bezpiecznie swojego pracownika — Krótko o BHP na budowie

Ubierz bezpiecznie swojego pracownika — Krótko o BHP na budowie

Możesz zadać pytanie: dlaczego akurat przestrzeganie przepisów BHP na budowie jest tak ważne? Oczywiście odpowiedź jest prosta, każdemu właścicielowi firmy, powinno zależeć, aby jego pracownicy czuli się bezpiecznie i komfortowo. Przede wszystkim chodzi o to, aby były przestrzegane zasady BHP na budowie. Brak konsekwencji w przestrzeganiu tych przepisów może doprowadzić do groźnych wypadków zagrażających zdrowiu, a nawet życiu. Przepisy BHP na budowie powinny być przekazywane pracownikowi na szkoleniach (dlatego są one niezwykle ważne i obowiązkowe). Każdy pracownik powinien je przejść, rozpoczynając pracę w danej firmie. Dodatkowo każda osoba pracująca na budowie powinna znać i stosować się do zasad BHP — jeżeli w miejscu budowy wykonuje pracę kilka ekip budowlanych, należy powołać koordynatora BHP. To ta osoba, będzie odpowiedzialna za dopilnowanie, aby wszyscy stosowali się do przepisów BHP, co znacznie poprawi bezpieczeństwo pracy.

Zasady BHP na budowie — Jakie obuwie będzie najlepsze?

Buty robocze posiadają podział na trzy główne kategorie. Różnią się od siebie przede wszystkim konstrukcją oraz skalą bezpieczeństwa. Podczas pracy, w której nie jest wymagana ochrona palców u stóp, tylko ochrona stopy przed różnego rodzaju wypadkami, polecane jest obuwie zawodowe. Kolejnym rodzajem obuwie są buty robocze ochronne. Zostały tak skonstruowane, aby zapewnić ochronę również palcom (są w stanie ochronić je przed uderzeniem maksymalnie do 100 J). Ich przód jest dodatkowo wzmocniony przez wbudowane podnoski, które są wykonane z bardzo wytrzymałego materiału.

Ostatnią kategorią są buty bezpieczne. Są to najbardziej odporne buty BHP, w porównaniu do poprzednich, są w stanie wytrzymać aż dwukrotną siłę uderzenia.

Pracownik na budowie powinien być zaopatrzony w buty budowlane, które zapewnią mu najwyższy stopień ochrony podczas wykonywanej pracy. Obuwie BHP w ofercie sklepu Delmet występuje w bardzo różnych rodzajach butów roboczych, dzięki temu każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Dodatkowo buty są wykonane z najwyższej jakości materiałów, zapewniając ochronę pracownika. Warto pamiętać, że buty robocze mają określone właściwości ochronne. Biorąc je pod uwagę, jak również osobiste predyspozycje, należy wybrać odpowiednie obuwie dla siebie lub dla pracownika.

Półbuty robocze obuwie ochronne BETA 7241B 44

Półbuty robocze obuwie ochronne BETA 7241B 44

W jaką odzież zainwestować, by pracownik uniknął niepotrzebnych wypadków?

Kompletując strój dla pracownika, zacznij od zakupu spodni roboczych. To podstawa, aby pracownik mógł poczuć się komfortowo, a jego wielogodzinna praca stanie się dużo przyjemniejsza. Doskonałym wyborem będą modele, które posiadają kilka pojemnych kieszeni. Pracownik na budowie wykonuje różne zadania, bardzo często kuca, wspina się na drabinę czy szybkim tempem musi przejść na inne stanowisko. Wszystko te ruchy powodują, że materiał jest narażony na przetarcia, uszkodzenia, a nawet rozciągnięcie, dlatego tak ważny jest wybór spodni dobrych jakościowo.

Rękawice robocze, powlekane, czerwone, "Wampirki" R.450N

Rękawice robocze, powlekane, czerwone, "Wampirki" R.450N

W tej sytuacji można wybrać zwykłe spodnie do pasa lub ogrodniczki budowlane — dlatego też ponownie należy kierować się swoimi osobistymi upodobaniami. Strój budowlańca musi posiadać również kurtkę. Ważne, aby była wytrzymała i funkcjonalna. Na budowie sprawdzi się taka wiatro i wodoodporna, ponieważ prace wykonuje się w różnych warunkach atmosferycznych. Dogodną opcją są duże kieszenie, w których można schować małe narzędzia na przykład ołówek, miarka czy notes. Kurtka powinna posiadać odblaski, które zapewniają bezpieczeństwo podczas wykonywania pracy. Warto sprawdzić oferty polecanych sklepów internetowych, jakim jest na przykład Delmet. Odzież BHP w asortymencie jest różnorodna, dopasowana do wszelkich prac, czy warunków atmosferycznych.

Gogle ochronne GOG-AIR uniwersalne przeciwodpryskowe

Gogle ochronne GOG-AIR uniwersalne przeciwodpryskowe

Najważniejsze na budowie — O kasku oraz innych ważnych elementach

Dla każdego właściciela firmy bezpieczeństwo jego pracowników powinno być najważniejsze, dlatego nie można zapomnieć o artykułach, które przyczyniają się do ich zwiększenia. Chodzi tutaj m.in. o kaski BHP. Również sam pracownik ma obowiązek przestrzegania zasad BHP, dlatego zobowiązany jest do noszenia kasku, tam, gdzie jest to wymagane. Na budowie występuje duża ilość sytuacji, gdzie brak kasku może doprowadzić do nieszczęścia, w którym może dojść do zagrożenia zdrowia czy nawet życia. Kask budowlany ma za zadanie ochronić głowę, w sytuacjach, które tego wymagają. 

Zabezpieczenie nadgarstkowe z zapięciem rzepowym

Zabezpieczenie nadgarstkowe z zapięciem rzepowym

Artykuły BHP należy dobrać do warunków panujących w miejscu pracy, a wszyscy pracownicy muszą być wyposażeni w odpowiednią odzież, ale również dodatkowe akcesoria, jak kask, gogle, czy nauszniki. Tylko to wszystko połączone w całość, może zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo podczas pracy. Właściwymi dodatkami do pełnego ubioru budowlańca są różnego rodzaju zabezpieczenia narzędzi. Ich użycie ułatwia pracę, ponieważ zmniejsza się ryzyko zgubienia narzędzi czy zrzucenia ich z dużej wysokości.