Rodzaje wkrętarek i wiertarek — W którym momencie użyć jednej albo drugiej?

Rodzaje wkrętarek i wiertarek — W którym momencie użyć jednej albo drugiej?

Istnieją praktyczne urządzenia, których posiadanie w domu potrafi znacznie ułatwić większość wykonywanych zadań. Oczywiście nikt tutaj nie ma na myśli dużych i ciężkich sprzętach, które zajmowałyby znaczną część powierzchni, natomiast miejsce dla wkrętarki lub wiertarki nie powinno być już dużym problemem. Nie ma większego znaczenia to, czy lubisz majsterkować, ale w codziennym życiu zdarzają się różne sytuacje, tak więc nie znasz dnia, w którym zaczniesz potrzebować odpowiedniego sprzętu, który pozwoli Ci naprawić usterkę, bez wzywania fachowca. Zrobienie małej dziurki w ścianie czy skręcenie mebli przy pomocy odpowiednich narzędzi, tak naprawdę nie jest trudne, dlatego posiadanie wkrętarki i wiertarki jest niezwykle pomocne. Najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby każdy mógł sobie pozwolić na zakup tych dwóch urządzeń. Pozwól, że opiszemy każdy z osobna i opowiemy trochę o ich specyfice.

Wkrętarki — jak i do czego używać?

Wkrętarki to urządzenia niewielkich rozmiarów. Są przede wszystkim poręczne, z łatwością zabierzesz je ze sobą w każde miejsce, o ile zajdzie taka potrzeba, ponieważ są dość lekkie. Na rynku dostępna jest wkrętarka akumulatorowa, która jest bardzo popularna. Wystarczy, że zadbasz, aby zawsze akumulator był naładowany, i możesz się cieszyć pracą urządzenia w każdym miejscu, bez konieczności użycia gniazdka elektrycznego. Sama nazwa urządzenia wskazuje jego funkcję — wkrętarka służy do wkręcania śrub.

Dostępne w zestawach wymienne końcówki to pewność, że wkrętarka będzie pasować do różnych otworów, dzięki temu urządzenie staje się bardzo uniwersalne. W sklepach najczęściej można spotkać modele zawierające przełącznik, który umożliwia zmianę kierunku obrotów. Wkrętarka zazwyczaj posiada dwa stopnie prędkości pracy. Dodatkowo ciekawą opcją, przy użyciu odpowiedniego uchwytu jest możliwość wiercenia miękkich materiałów, jakimi są płyty gipsowe. W ofertach popularnych sklepów znajdują się dwa rodzaje silników wkrętarek. ”Wkrętarka szczotkowa czy bezszczotkowa?”, to dylemat każdego kupującego. Różnice w tych urządzeniach można zauważyć w budowie. Bardzo dobrym wyborem są wkrętaki dynamometryczne. Jest to sprzęt dostosowujący moc wkręcania do danego rodzaju śrub.

Wkrętak dynamometryczny 1-5Nm TengTools 12206-0106

Wkrętak dynamometryczny 1-5Nm TengTools 12206-0106

Rodzaje wiertarek — kiedy używać?

Wiertarki mogą się różnić pod względem napędu. Tutaj z łatwością można wymienić napęd ręczny, elektryczny oraz pneumatyczny. Kolejnym podziałem jest przeznaczenie urządzenia (występują wiertarki przenośne i stałe).

  • Wiertarka udarowa posiada udar mechaniczny, dzięki czemu z łatwością poradzi sobie przy pracy z twardymi materiałami. Do trochę lżejszych podkładów wystarczy użyć wiertarki udarowej z wiertłem cylindrycznym.
  • Kolejnym rodzajem jest wiertarka bezudarowa, jest to najczęstszy wybór urządzenia do użytku domowego. Doskonale radzi sobie z drewnem, czy w czasie prac remontowych, kiedy należy wywiercić dziury w ścianie. Przy zakupie każdego urządzenia, również wiertarki, należy kierować się mocą sprzętu. Bez sprawdzenia parametrów, może się okazać, że urządzenie nie spełnia Twoich oczekiwań (jego moc może być po prostu za słaba).
  • Następnym rodzajem wiertarek jest młotowiertarka, doskonale sprawdza się podczas wiercenia w twardych i dużych materiałach. Najczęściej używana do prac przy betonie.
  • Najpopularniejszym rodzajem wiertarki jest wiertarko wkrętarka akumulatorowa. Na pewno ogromnym plusem jest fakt, że można z niej korzystać bezprzewodowo. Należy oczywiście pamiętać o jej ładowaniu. Najlepiej sprawdzi się przy pracy z miękkim materiałem.
  • Ostatnim rodzajem wiertarki, o której wspomnimy, jest wiertarko mieszarka. Służy do mieszania i rozrabiania farby oraz gipsu, sprawdzi się na budowie- dużym plusem jest zastosowany podwójny uchwyt, który zapewnia ogromną wygodę podczas użytkowania.

Wiertarko-wkrętarka 18V 2aku Li-Ion STANLEY FMC601C2S

Wiertarko-wkrętarka 18V 2aku Li-Ion STANLEY FMC601C2S

Czy wiertarko-wkrętarka jest praktyczna?

Końcową decyzję, dotyczącą tego, jakie urządzenie wybrać, należy oprzeć przede wszystkim o kwestie osobistych upodobań i preferencji. Jeżeli posiadasz miejsce do wykorzystania na własną kolekcję, możesz bez zastanowienia wybrać dwa oddzielne sprzęty. W chwili potrzeby użyjesz tego, którego dana sytuacja będzie wymagać.

Należy jednak pamiętać, że zakup wiertarko wkrętarki to również udana  decyzja — wybór odpowiedniego modelu z łatwością poradzi sobie z każdą powierzchnią. Każde urządzenie posiada zalety i wady. Na pewno na sprzęt 2w1 potrzeba zdecydowanie mniej miejsca, jeśli chodzi o jego przechowywanie. Natomiast podczas remontu, kiedy pracę można podzielić na dwie osoby, tego urządzenia nie użyje się w danej chwili jednocześnie, dlatego wtedy warto wybrać inny model. Istnieje wiele modeli, spośród których wybierzesz taki dla siebie — na szczęście w obecnych czasach dostępne są różne modele narzędzie na każdą kieszeń.