Jak gwintować rury? - Krok po kroku

Jak gwintować rury? - Krok po kroku

Gwintowanie rur stalowych to jedna z najczęściej stosowanych metod ich łączenia we wszelkich instalacjach. Jak się do tego zabrać i co będzie Ci potrzebne do wykonania prawidłowego gwintu na rurze?

Dowiedz się tego wszystkiego z kilku poniższych akapitów, które przedstawią Ci ten proces krok po kroku. Po tej lekturze będziesz wiedział jakie narzędzia są do tego konieczne i jak się zabrać do tej czynności. Zapoznaj się więc z tą cenną wiedzą, a rury gwintowane nie będą miały przed Tobą żadnych tajemnic.

Na czym polega gwintowanie rur?

Gwintowanie rur polega na wycinaniu w nich rowka wzdłuż linii śrubowej. Dzięki takiemu rowkowi możliwe jest skręcanie rur ze sobą lub też z innymi elementami typu zawory, kolanka, rozgałęzienia i tym podobne. Do gwintowania rur używa się specjalnych narzędzi, takich jak gwintownica do rur (zwana też gwinciarką) lub gwintownika do gwintów wewnętrznych. W domowych instalacjach najczęściej spotykane są gwinty:

 • cylindryczny;
 • stożkowy.

Oprócz nich bywają jeszcze gwinty:

 • okrągły;
 • cylindryczny calowy;
 • stożkowy calowy.

W zależności od tego, gdzie jest wykonany gwint, występuje:

 • rura gwintowana zewnętrznie;
 • rura gwintowana wewnętrznie.

Najlepiej jest, abyś gwintowaną rurę umieścił w imadle, ale możliwe jest również gwintowanie rur w ścianie. W tym drugim przypadku trzeba jednak zachować większa ostrożność, aby nie uszkodzić ścian.

Główka kompletna gwintownicy 3/8" PAMET 001 02 000

Główka kompletna gwintownicy 3/8" PAMET 001 02 000

Co będzie potrzebne podczas gwintowania rur?

Przed przystąpieniem do gwintowania rur należy zgromadzić odpowiednie narzędzia. Są to:

 • gwintownica do rur;
 • narzynki do gwintownicy o odpowiednim rozmiarze dobranym do rury;
 • imadło;
 • specjalny olej do gwintowania;
 • kątownik
 • pilnik.

Gwintownicę i narzynki w odpowiednich rozmiarach najłatwiej zamówisz jako cały zestaw do gwintowania rur. W skład takiego zestawu absolutnie wystarczającego do gwintowania rur stalowych wchodzą zazwyczaj:

 • narzynki (standardowo w rozmiarach 1/4’’, 3/8’’, 1/2’’, 3/4’’ 1’’, 1+1/4’’);
 • grzechotka;
 • rączka z przedłużką;
 • walizka.

Narzynki to wymienne noże dopasowane do rur w różnych średnicach. Innym rozwiązaniem jest gwintownica nastawna, w której jest jeden zestaw wymiennych noży z możliwością ich nastawiania do odpowiedniego rozmiaru rury.

Jeżeli wykonujesz dużo gwintów na rurach, to możesz również zamówić ręczną gwintownicę elektryczną. W warsztatach często stosowana jest również elektryczna gwintownica stacjonarna. Wiele osób zamiast specjalistycznego smaru czy oleju do gwintowania używa zwykłych olejów spożywczych, czy też olejów silnikowych.

W przypadku, gdy będziesz chciał otrzymać rury stalowe gwintowane wewnętrznie, konieczne będą do tego gwintowniki oraz pokrętła do gwintowników. Gwintownik to stalowy nóż o określonym rozmiarze, który umieszczony w pokrętle obracasz w rurze w celu wykonania gwintu wewnętrznego. Tutaj także możesz zamówić całe zestawy do gwintowania, w których znajdziesz gwintowniki w różnych rozmiarach i pokrętło do nich.

Zestaw gwintownic 6/4" i 2" szybkowymiennych do rur stalowych PAMET 002 00 000

Zestaw gwintownic 6/4" i 2" szybkowymiennych do rur stalowych PAMET 002 00 000

Gwintowanie rur — Krok po kroku

Gwintowanie rur nie jest trudne i z pewnością sobie z tym poradzisz. Musisz tylko wykonać poniżej podane kroki.

Gwintowanie rur — zewnętrzne

Krok 1
Umocuj rurę w imadle. Jeżeli chcesz wykonać gwintowanie rur stalowych w ścianie, to uważaj na to, aby nie uszkodzić przy tej czynności ściany.

Krok 2
Przygotowanie rury stalowej do gwintowania. Przed przystąpieniem do pracy konieczne jest oczyszczenie rury z brudu czy farby. Następnie należy sprawdzić, czy płaszczyzna czołowa jest prostopadła do osi rury. Sprawdzisz to, przykładając do niej kątownik. Jeżeli konieczne są poprawki, to możesz obrobić powierzchnię czołową przy pomocy pilnika. Na koniec nasmaruj rurę specjalnym olejem do gwintowania.

Krok 3
Umocuj w gwintownicy właściwy rozmiar narzynki lub dokonaj właściwego ustawienia gwintownicy nastawnej.

Krok 4
Załóż gwintownicę prostopadle na rurę.

Krok 5
Aby rozpocząć gwintowanie, dokonaj dwóch obrotów w prawo. Następnie musisz dokonać jednego obrotu w lewo, aby wycofać narzynkę w celu usunięcia wiórów. Taki cykl powtarzasz, aż uzyskasz gwint o pożądanej długości. Gdy już dojdziesz do końca, poluzuj śrubę regulacyjną narzynki i powtórz wszystkie obroty ponownie według schematu, aby wykończyć gwint.

Gwintowanie rur – wewnętrzne

Krok 1
Umocuj rurę w imadle.

Krok 2
Nasmaruj wnętrze rury specjalistycznym smarem.

Krok 3
Gwintowanie wykonuj po jednym obrocie w prawo. Następnie wycofaj gwintownik o pół obrotu, aby złamać powstający wiór. Powtarzaj tę czynność do uzyskania gwintu żądanej długości. Powtórz całą czynność dla gwintownika określanego jako zdzierak i wykańczak oraz jeśli jest w zestawie pół wykańczak.

Zestaw gwintownic 1/2" - 5/4" szybkowymiennych do rur stalowych PAMET 003 00 000

Zestaw gwintownic 1/2" - 5/4" szybkowymiennych do rur stalowych PAMET 003 00 000

Gwintowanie rur – podsumowanie

Gwintowanie rur stalowych jest proste i z pewnością sam sobie z tym poradzisz. Uważaj tylko na grubość ścianki rury do gwintowania – zbyt cienkie rury nie nadają się do gwintowania. Jeżeli ciągle wykonujesz gwintowanie rur, gwintownica elektryczna będzie znacznie lepszym rozwiązaniem od ręcznej. W przypadku, gdy potrzebne Ci jest znacznie rzadziej gwintowanie rur gwintownica nastawna lub gwintownica z wymiennymi narzynkami będzie w zupełności wystarczająca.