Krążki fibrowe, listkowe, lamelki, ściernice - co wybrać?

Krążki fibrowe, listkowe, lamelki, ściernice - co wybrać?

Wybór odpowiednich narzędzi ściernych, takich jak krążki fibrowe, listkowe, lamelki czy ściernice, zależy od konkretnego zadania i rodzaju materiału, który chcemy obrabiać. Każdy rodzaj narzędzia ściernego ma swoje charakterystyczne cechy i zastosowania. Oto kilka podstawowych informacji, które pomogą Ci dokonać właściwego wyboru.

Na początek może krótka harakterystyka poszczególnych narzędzi.

Krążki fibrowe

Krażki fibrowe wykonane są z włókniny nasączonej ścierniwem, takim jak tlenek glinu (Al2O3) lub krzemionką. Charakteryzują się elastycznością, co pozwala na precyzyjne szlifowanie i dopasowanie do kształtu obrabianej powierzchni. Dostępne są w różnych stopniach ziarnistości, co umożliwia szlifowanie od delikatnego po agresywne. Krażki fibrowe są skuteczne w usuwaniu farby, rdzy, korozji, nierówności, a także w przygotowywaniu powierzchni do malowania lub lakierowania. Najczęściej wykorzystuje je się w obróbce metali, drewna, tworzyw sztucznych i innych materiałów. Dobrze sprawdzają się przy szlifowaniu zakamienionych powierzchni, usuwaniu osadów czy czyszczeniu.

Krążki listkowe

Składają się z listków, które są pokryte ziarnistym materiałem ścierającym, np. tlenkiem glinu (Al2O3) lub krzemionką. Listki są elastyczne i umieszczone na specjalnej podkładce. Są dostępne w różnych kształtach, takich jak płaskie, stożkowe, stożkowe odwrócone itp. Krążki listkowe oferują precyzyjne szlifowanie, usuwanie rdzy, farby, zakamienienia, a także przygotowywanie powierzchni przed malowaniem. Są szeroko stosowane w obróbce metali, drewna, betonu i innych twardych materiałów. Dostępne są w różnych stopniach ziarnistości, co pozwala na dostosowanie do konkretnego zadania.

Lamelki

Lamelki składają się z wielu cienkich listków ściernych ułożonych spiralnie. Listki są zazwyczaj wykonane z tlenku glinu (Al2O3) lub krzemionki. Zapewniają wysoką wydajność i skuteczność szlifowania, a także gładkie wykończenie powierzchni. Lamelki są stosowane do szlifowania, usuwania rdzy, farby, zakamienienia, wygładzania i przygotowywania powierzchni do malowania. Są idealne do obróbki metali, drewna, tworzyw sztucznych i innych materiałów. Dostępne w różnych stopniach twardości i ziarnistości, co pozwala na wybór odpowiedniego narzędzia do danego zadania.

Ściernice

Ściernice to narzędzia ściernotarczowe z tarczą pokrytą ścierniwem, takim jak ziarno alokacyjne, korund, krzemionka lub ziarno ceramiczne. Są dostępne w różnych kształtach, takich jak tarcze o średnicy płaskiej, stożkowej, kątowej, ząbkowanej itp. Ściernice są stosowane do szybkiego usuwania materiału, np. odcinania, szlifowania, oczyszczania i wygładzania powierzchni. Wykorzystywane są w obróbce metali, betonu, kamienia, ceramiki i innych twardych materiałów. Dostępne w różnych rozmiarach, twardościach ziarn i typach ścierniw, co pozwala na dostosowanie narzędzia do konkretnego zadania.

Przy wyborze narzędzi ściernych należy brać pod uwagę rodzaj obrabianego materiału, poziom precyzji, pożądane efekty i indywidualne preferencje. Różne narzędzia ściernie mają różne zastosowania i cechy, dlatego warto zasięgnąć porady specjalisty lub producenta, aby wybrać najlepsze narzędzie do danego zadania. Pamiętaj również o odpowiednich środkach bezpieczeństwa, takich jak ochrona oczu, twarzy i rąk, podczas pracy z narzędziami ściernymi.

Wybór konkretnego narzędzia ściernego zależy od rodzaju materiału, który będziesz obrabiać oraz rodzaju pracy, którą planujesz wykonać. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc Ci podjąć decyzję:

Krążki fibrowe:

 • Wybierz krążki fibrowe, jeśli masz do czynienia z delikatnymi powierzchniami, które wymagają precyzyjnego szlifowania.
 • Idealne do usuwania farby, rdzy i niewielkich nierówności.
 • Dobrze sprawdzają się przy obróbce metali, drewna i tworzyw sztucznych.

Krążki listkowe:

 • Jeśli masz do czynienia z powierzchniami, które wymagają większej agresywności, krążki listkowe mogą być dobrym wyborem.
 • Doskonale usuwają rdzę, farbę, zakamienienie i większe nierówności.
 • Wykorzystywane przy obróbce metali, drewna, betonu i innych twardych materiałów.

Lamelki:

 • Lamelki zdadzą egzamin jeśli potrzebujesz precyzyjnego szlifowania, wygładzania lub przygotowania powierzchni przed malowaniem.
 • Dają gładkie wykończenie powierzchni i są skuteczne przy usuwaniu niewielkich nierówności.
 • Są szeroko stosowane w obróbce metali, drewna, tworzyw sztucznych i innych materiałów.

Ściernice:

 • Jeśli potrzebujesz narzędzia do szybkiego usuwania materiału lub odcinania, ściernice mogą być najlepszym wyborem.
 • Idealne do obróbki metali, betonu i innych twardych materiałów.
 • Zalecane przy pracach wymagających większej agresywności i szybkości.

Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto również wziąć pod uwagę swoje doświadczenie i preferencje. Jeśli masz wątpliwości, zawsze możesz skonsultować się z ekspertem lub producentem narzędzi, którzy pomogą Ci dokonać właściwego wyboru z uwzględnieniem konkretnej pracy, którą chcesz wykonać.