Jak mierzyć suwmiarką?

Jak mierzyć suwmiarką?  - 

Na początek warto odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie, czyli co to jest suwmiarka? Mówiąc najprościej, jest to uniwersalne urządzenie pomiarowe, którego dokładność jest naprawdę szczegółowa, nieporównywalna z tradycyjnym „metrem” i innymi przyrządami i mierniczymi. Precyzyjne mierzenie suwmiarką może okazać się bardzo pomocne w różnego rodzaju zakładach produkcyjnych, stolarskich, warsztatowych, ale także we własnym garażu, piwnicy, czy gospodarstwie domowym, chociażby podczas remontu, czy projektowania i wykańczania nowego mieszkania.

Do czego służy suwmiarka?

Suwmiarka umożliwia pomiary zewnętrzne, wewnętrzne, a także w zakresie głębokości z ogromną dokładnością: do setnych części milimetra. Możesz mierzyć nią zatem różnego rodzaju przedmioty, meble, powierzchnie. Każda suwmiarka będzie składała się z kilku podstawowych elementów: prowadnicy, suwaka, powierzchni pomiarowej oraz czytnika pomiaru. Dostępne na rynku rodzaje suwmiarek różnią się jednak między sobą. Zasadniczo możemy podzielić je na: analogowe (noniuszowe), zegarowe, cyfrowe (elektroniczne). Na jaką się zdecydować? Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji i potrzeb, ale wiadomo, że suwmiarka z nowoczesnym, elektronicznym wyświetlaczem może stanowić pewne ułatwienie. Warto także wiedzieć, że suwmiarki cyfrowe oraz zegarowe wyróżnia większa dokładność niż w przypadku tych analogowych.

Suwmiarka do tarcz hamulcowych

Suwmiarka do tarcz hamulcowych

Jak używać suwmiarki?

Czy praca z suwmiarką jest skomplikowana? Absolutnie nie i każdy przy odrobinie chęci może się tego nauczyć. To nie tylko przyrząd dla pełnych pasji majsterkowiczów, ale dla każdego, kto potrzebuje choćby od czasu do czasu dokonywać dokładnych wymiarów. Nawet bez doświadczenia w używaniu tego typu narzędzi, można szybko i bezproblemowo nabrać w tej kwestii wprawy. Ogólnie mówiąc, mierzenie suwmiarką polega na tym, aby umieścić przedmiot pomiędzy jej rozwartymi szczękami oraz zaciśnięciu ich w ten sposób, by dotykały ściśle jego krawędzi. Każda suwmiarka posiada szczęki zewnętrzne, wewnętrzne oraz głębokościomierz, który używa się zgodnie z daną potrzebą i ich przeznaczeniem. Przy wyborze suwmiarki dla siebie, warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego została wykonana. Dobre i solidne suwmiarki, które posłużą Ci przez długi czas, powinny być wykonane z dobrych jakościowo tworzyw, na przykład z metalu. Te plastikowe mogą być znacznie bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne, a co za tym idzie, prawdopodobnie znacznie szybciej konieczna będzie wymiana danego modelu na nowy.

Jakie zalety posiada suwmiarka?

  • szybki i intuicyjny pomiar,
  • bardzo duża precyzja i dokładność otrzymanego wyniku,
  • nie zajmuje zbyt wiele miejsca,
  • wielofunkcyjność – sprawdzi się w wielu sytuacjach i może okazać się przydatna zarówno w pracy, jak i w domu,
  • różnorodność w zakresie rodzajów suwmiarek (tradycyjne-analogowe, zegarowe i elektroniczne),
  • łatwa dostępność i niewielka awaryjność – to produkt, który z powodzeniem posłuży Ci przez długie lata.

Jak odczytywać suwmiarkę?

Odpowiedni odczyt pomiaru to jedyna trudność, jaka może pojawić się na samym początku korzystania z tego urządzenia. Zazwyczaj intuicyjnie wiesz, jak używać suwmiarki, ale poprawne odczytanie wyniki może wydawać się skomplikowane. Oczywiście mowa tutaj o tradycyjnej suwmiarce noniuszowej, czyli analogowej – w przypadku elektrycznej, pomiar wyświetlany jest automatycznie. Warto zapamiętać, że liczba, która widnieje przy kresce noniusza na głównej podziałce to ilość pełnych milimetrów. Natomiast liczba po przecinku będzie wyznaczona przez numer kreski noniusza, który pokrywa się z linią kreski znajdującej się na skali głównej.

Suwmiarka elektroniczna IP67 200 mm

Suwmiarka elektroniczna IP67 200 mm

Jak dbać o suwmiarkę?

Warto przy okazji zaznaczyć, w jaki sposób powinno się dbać o tego typu przyrząd, jeśli zależy Ci na tym, aby w niezmienionym stanie posłużył Ci przez długi czas. To ważne, aby zadbać o jej odpowiednie przechowywanie, a także pielęgnację. Ważne, aby znajdowała się w suchym, czystym i nienarażonym na wilgoć, czy kontakt z chemicznymi i szkodliwymi substancjami miejscu, płynami mogącymi narazić ją na ewentualnie zalanie. Polecamy także chronić suwmiarkę przed urazami mechanicznymi, brudem, smarami, rdzą. Ponadto już w momencie zakupu warto postawić na sprawdzony i solidny produkt, model od sprawdzonego producenta. Nie należy także używać suwmiarki niezgodnie z jej podstawowym przeznaczeniem. Po zakończonych pomiarach, jeśli korzystałeś z niej przykładowo w trudnych warunkach, przy narażeniu na różnego rodzaju substancje i zabrudzenia, koniecznie należy suwmiarkę wyczyścić oraz najlepiej schować do specjalnego etui, w którym przechowywanie jej będzie jak najbardziej bezpieczne.