Jak dobrać i zmierzyć wkładkę do drzwi?

Jak dobrać i zmierzyć wkładkę do drzwi?  - 

Czym tak właściwie jest wkładka do drzwi? To jedna z ważniejszych części tworzących cały mechanizm zamka, umożliwiająca zamykanie oraz otwieranie drzwi. Dobrze dobrana i dopasowana wkładka to gwarancja bezpieczeństwa i dodatkowej ochrony przed niepożądanym otwarciem drzwi przez niepowołane osoby (na przykład przed potencjalnym włamywaczem, intruzem, czy złodziejem). Warto wiedzieć, że wkładkę do zamka można w każdej chwili i bez większego problemu wymienić, co może być przydatne na przykład w momencie zgubienia klucza. Możesz zrobić to nawet na własną rękę lub przy wsparciu fachowca. Na szczęście w takiej zamek do drzwi nie wymaga wymiany, co z pewnością mogłoby okazać się bardzo kosztowne.

Jakie można wyróżnić rodzaje wkładek do drzwi?

  • wkładki bębenkowe – to typ wkładek wybierany i stosowany najczęściej,
  • wkładki symetryczne oraz asymetryczne,
  • wkładki dwustronne oraz jednostronne,
  • wkładki z gałką,
  • wkładki patentowe – zapewniające maksimum bezpieczeństwa,
  • wkładki profilowe oraz cylindryczne.

Rozmiary wkładek do zamka

Odpowiedni, precyzyjnie dobrany rozmiar wkładki to jeden z najważniejszych aspektów, które trzeba wziąć pod uwagę podczas jej zakupu. To bardzo ważna kwestia, ponieważ to właśnie od niej będzie zależała nasza wygoda przy otwieraniu i zamykaniu drzwi, a także nasze bezpieczeństwo. Wkładka nie może wystawać bardziej niż o 2-3 milimetry poza szyld. Zbyt długa wkładka to istny wabik na złodziei, gdyż otwarcie tego typu zamka będzie niestety znacznie szybsze i prostsze. Na rynku znajdziesz różne rodzaje wkładek do drzwi pod względem wymiarów. Najczęściej występujące i kupowane modele to takie posiadające standardowy wymiar 30 na 30 milimetrów. Bez większego problemu dostaniemy jednak również wkładki 30/35 mm, 35/35 mm, 35/40 mm.

DL Zamek do drzwi wierzchni bębenkowy garażowy duży

DL Zamek do drzwi wierzchni bębenkowy garażowy duży

Jak zmierzyć wkładkę do drzwi?

Dokonanie odpowiednich pomiarów przed zakupem wkładki nie powinno nastręczyć Ci dużych trudności. Aby określić odpowiednią długość wkładki do zamka, wystarczy wykonać dwa pomiary – odległość od osi śruby wkładki do końca zewnętrznej części wkładki oraz odległość od osi śruby wkładki do końca wewnętrznej części wkładki. W razie wątpliwości warto posiłkować się filmikami instruktażowymi, które bez większych problemów można znaleźć w Internecie.

Jak dobrać wkładkę do zamka?

Aby wkładka do zamka jak najlepiej spełniała swoje zadanie, oprócz odpowiedniej długości i dobrze dobranych wymiarów, warto wziąć pod uwagę także inne cechy i kryteria. Jaka wkładka do drzwi sprawdzi się najlepiej? Jeśli chodzi o typ konstrukcji, to wkładka bębenkowa do zamka często okazuje się być najlepszym wyborem. Polecamy zwrócić uwagę także na materiał, z jakiego dana wkładka została wykonana. Będzie to miało wpływ na jej wytrzymałość oraz właściwości antykorozyjne. W przypadku drzwi antywłamaniowych warto postawić na zaawansowane technologicznie wkładki patentowe, gwarantujące jeszcze lepszą ochronę.

Wkładka do zamka wierzchniego M&D T

Wkładka do zamka wierzchniego M&D T

Wracając do bezpieczeństwa, to wkładki będą oznaczone cyferkami od 1 do 6 oraz od 0 do 2 w skali odporności na ewentualny atak. Czym wyższe wartości liczbowe, tym wkładka daje większe poczucie bezpieczeństwa. Można znaleźć także wkładki, w których poziom bezpieczeństwa będzie oznaczony literowo A, B, C. Ten typ klasyfikacji określa ile czasu zajęłoby potencjalnemu włamywaczowi sforsowanie drzwi. Najlepsze właściwości w tym zakresie wykazują wkładki w typie C, potem kolejno B i na końcu A. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie wybór wkładki klasy C. W tym przypadku czas, jaki wkładka powinna wytrzymać przy ewentualnym ataku, wynosi aż 6 minut. To stosunkowo długo – przez ten czas ktoś z sąsiadów, czy przechodniów może intruza zauważyć lub wraz z upływem czasu może on zwyczajnie zrezygnować. Klasa B to ochrona w zakresie od 3 do maksymalnie 6 minut, a kasa A – poniżej 3 minut.

Jak dbać o wkładkę do drzwi?

Aby wkładka w Twoim zamku należycie spełniała swoje zadanie, powinieneś regularnie dbać o jej czystość, usuwać nazbierany kurz, czy inne zanieczyszczenia, oraz smarować specjalnymi preparatami przeznaczonego do tego właśnie celu. Taki zabieg warto wykonywać co 6 miesięcy. Najwygodniejszą opcją będzie zakup specjalnych środków w aerozolu lub sprayu, którymi wystarczy spryskać wkładkę, co zajmie zaledwie kilka sekund. Inna, nieco mniej poręczna opcja to preparatu w formie oleju lub smaru.