Jak dobrać właściwy zamek wpuszczany do drzwi?

Jak dobrać właściwy zamek wpuszczany do drzwi?

Wielu klientów kupując zamek do drzwi zadaje sobie pytanie jak zmierzyć rozstaw zamka do drzwi? Poniższy artykuł jest swego rodzaju krótką instrukcją, odpowiedzią na to pytanie.

Aby prawidłowo dobrać zamek do drzwi należy zwrócić uwagę na parę istotnych rzeczy. Na rynku możemy wyróżnić kilka podstawowych typów drzwi: drzwi drewniane, drzwi aluminiowe i drzwi wykonane z PCV. Podobnie sprawa się ma w przypadku zamków wpuszczanych, możemy wyróżnić następujące typy zamków: zamek na zwykły klucz (stosowany najczęściej do drzwi wewnętrznych), zamek na wkładkę bębenkową (stosowany najczęściej do drzwi zewnętrznych) oraz zamek łazienkowy z blokadą WC (jak sama nazwa mówi, stosowany do drzwi łazienkowych). Posiadając taką podstawową wiedzę jesteśmy już w stanie odpowiedzieć sobie na pytanie jaki typ zamka będzie spełniał nasze oczekiwania.

Wiedząc już jaki typ zamka nas interesuje możemy przystąpić do zmierzenia rozstawu zamka (wymiar A), jest to odległość pomiędzy środkiem trzpienia obrotowego klamki (orzech) i środkiem otworu na klucz, na wkładkę bębenkową lub na trzpień blokady WC. Najbardziej popularne rozstawy to 60 mm, 72 mm i 90 mm (stosowane w drzwiach drewnianych) lub 92 mm (stosowane w drzwiach aluminiowych lub z PCV).

Kolejny interesujący nas wymiar to tzw. dormas (wymiar B), czyli odległość od czoła zamka do osi obrotu klamki. Najbardziej popularne dormasy to 25, 30, 35, 40, 45, 50, 55, 60 mm. W drzwiach drewnianych stosuje się najczęściej zamki o dormasach 50 mm, 55 mm lub 60 mm, natomiast w drzwiach aluminiowych lub z PCV zamki płytsze, o dormasie od 30 mm do 45 mm.

Do mierzenia możemy wykorzystać dowolne narzędzie mierzące np.: miarę, linijkę, suwmiarkę itp. Staramy się mierzyć jak najbardziej dokładnie, przy czym można mieć na uwadze delikatny margines błędu, wymiar nie musi być podany z aptekarska precyzją.

Mając już podstawowe wymiary, czyli rozstaw zamka (wymiar A) i dormas (wymiar B), możemy dokonać zakupu standardowego zamka. Często jednak warto jest poświęcić jeszcze trochę więcej czasu i wykonać dodatkowe cztery pomiary: długość czoła (wymiar C), szerokość czoła (wymiar D), szerokość puszki (wymiar E) oraz wysokość puszki (wymiar F). Dzięki temu jesteśmy w stanie jeszcze bardziej precyzyjnie określić jaki typ zamka potrzebujemy.

W naszej ofercie znajdą Państwo zamki wpuszczane wielu uznanych marek, takich jak Gerda, Jania, LOB, Metalplast Częstochowa i wielu innych. Dzięki wysoko wykwalifikowanej kadrze specjalistów jesteśmy w stanie Państwu pomóc dobrać najbardziej odpowiedni zamek, który z pewnością spełni Państwa oczekiwania i sprawi, że zakupy w naszym sklepie będą czystą przyjemnością.