Jak dobrać i zmierzyć wkładkę do drzwi?
Czym tak właściwie jest wkładka do drzwi? To jedna z ważniejszych części tworzących cały mechanizm zamka, umożliwiająca zamykanie oraz otwieranie drzwi. Dobrze dobrana i dopasowana wkładka to gwarancja bezpieczeństwa i dodatkowej ochrony przed niepożądanym otwarciem drzwi przez niepowołane osoby (na przykład przed potencjalnym włamywaczem, intruzem, czy złodziejem).
Warto wiedzieć, że wkładkę do zamka można w każdej chwili i bez większego problemu wymienić, co może być przydatne na przykład w momencie zgubienia klucza. Możesz zrobić to nawet na własną rękę lub przy wsparciu fachowca. Na szczęście w takiej zamek do drzwi nie wymaga wymiany, co z pewnością mogłoby okazać się bardzo kosztowne.
Jakie można wyróżnić rodzaje wkładek do drzwi?
- wkładki bębenkowe – to typ wkładek wybierany i stosowany najczęściej,
- wkładki symetryczne oraz asymetryczne,
- wkładki dwustronne oraz jednostronne,
- wkładki z gałką,
- wkładki patentowe – zapewniające maksimum bezpieczeństwa,
- wkładki profilowe oraz cylindryczne.
Rozmiary wkładek do zamka
Odpowiedni, precyzyjnie dobrany rozmiar wkładki to jeden z najważniejszych aspektów, które trzeba wziąć pod uwagę podczas jej zakupu. To bardzo ważna kwestia, ponieważ to właśnie od niej będzie zależała nasza wygoda przy otwieraniu i zamykaniu drzwi, a także nasze bezpieczeństwo. Wkładka nie może wystawać bardziej niż o 2-3 milimetry poza szyld. Zbyt długa wkładka to istny wabik na złodziei, gdyż otwarcie tego typu zamka będzie niestety znacznie szybsze i prostsze. Na rynku znajdziesz różne rodzaje wkładek do drzwi pod względem wymiarów. Najczęściej występujące i kupowane modele to takie posiadające standardowy wymiar 30 na 30 milimetrów. Bez większego problemu dostaniemy jednak również wkładki 30/35 mm, 35/35 mm, 35/40 mm.
Jak zmierzyć wkładkę do drzwi?
Dokonanie odpowiednich pomiarów przed zakupem wkładki nie powinno nastręczyć Ci dużych trudności. Aby określić odpowiednią długość wkładki do zamka, wystarczy wykonać dwa pomiary – odległość od osi śruby wkładki do końca zewnętrznej części wkładki oraz odległość od osi śruby wkładki do końca wewnętrznej części wkładki. W razie wątpliwości warto posiłkować się filmikami instruktażowymi, które bez większych problemów można znaleźć w Internecie.
Jak dobrać wkładkę do zamka?
Aby wkładka do zamka jak najlepiej spełniała swoje zadanie, oprócz odpowiedniej długości i dobrze dobranych wymiarów, warto wziąć pod uwagę także inne cechy i kryteria. Jaka wkładka do drzwi sprawdzi się najlepiej? Jeśli chodzi o typ konstrukcji, to wkładka bębenkowa do zamka często okazuje się być najlepszym wyborem. Polecamy zwrócić uwagę także na materiał, z jakiego dana wkładka została wykonana. Będzie to miało wpływ na jej wytrzymałość oraz właściwości antykorozyjne. W przypadku drzwi antywłamaniowych warto postawić na zaawansowane technologicznie wkładki patentowe, gwarantujące jeszcze lepszą ochronę.
Wracając do bezpieczeństwa, to wkładki będą oznaczone cyferkami od 1 do 6 oraz od 0 do 2 w skali odporności na ewentualny atak. Czym wyższe wartości liczbowe, tym wkładka daje większe poczucie bezpieczeństwa. Można znaleźć także wkładki, w których poziom bezpieczeństwa będzie oznaczony literowo A, B, C. Ten typ klasyfikacji określa ile czasu zajęłoby potencjalnemu włamywaczowi sforsowanie drzwi. Najlepsze właściwości w tym zakresie wykazują wkładki w typie C, potem kolejno B i na końcu A. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie wybór wkładki klasy C. W tym przypadku czas, jaki wkładka powinna wytrzymać przy ewentualnym ataku, wynosi aż 6 minut. To stosunkowo długo – przez ten czas ktoś z sąsiadów, czy przechodniów może intruza zauważyć lub wraz z upływem czasu może on zwyczajnie zrezygnować. Klasa B to ochrona w zakresie od 3 do maksymalnie 6 minut, a kasa A – poniżej 3 minut.
Jak dbać o wkładkę do drzwi?
Aby wkładka w Twoim zamku należycie spełniała swoje zadanie, powinieneś regularnie dbać o jej czystość, usuwać nazbierany kurz, czy inne zanieczyszczenia, oraz smarować specjalnymi preparatami przeznaczonego do tego właśnie celu. Taki zabieg warto wykonywać co 6 miesięcy. Najwygodniejszą opcją będzie zakup specjalnych środków w aerozolu lub sprayu, którymi wystarczy spryskać wkładkę, co zajmie zaledwie kilka sekund. Inna, nieco mniej poręczna opcja to preparatu w formie oleju lub smaru.