Jak usunąć farbę z drewna lub metalu?
Przy wszelkiego rodzaju remontach i renowacjach często masz do czynienia ze starymi powłokami malarskimi. Czy należy je bezwzględnie usuwać? Jeżeli tak, to jak usunąć farbę z drewna, a jak z metalu?
Dowiesz się tego z poniższego artykułu, który dokładnie przedstawi Ci najlepsze metody usuwania starych farb, zarówno z powierzchni drewna, jak i z elementów metalowych. Będą to zarówno sposoby profesjonalne, jak i domowe. Dzięki tej wiedzy będziesz wiedział, jak znacznie przyspieszyć swoje działania w czasie remontów czy odnawiania starych domów albo mebli. Przystąp więc do lektury kilku zwięzłych akapitów z fachową wiedzą.
Usuwanie farby z drewna i metalu - czy to jest konieczne?
Pierwszym zagadnieniem jest to, czy w ogóle konieczne jest usuwanie starej farby. Tutaj odpowiedź zależy od tego, w jakim stanie jest stara powłoka. Jeżeli farba odchodzi płatami, są na niej wybrzuszenia lub inne uszkodzenia to konieczne będzie usunięcie starej farby. Inaczej nowo położona warstwa farby, bardzo szybko odejdzie razem ze starą położoną pod nią.
W przypadku powierzchni drewnianych usuwanie farby będzie także konieczne, jeżeli Twoim celem jest wydobycie faktury drewna na widok i użycie później preparatów półprzezroczystych. Stare meble i inne drewniane elementy potrafią wtedy nabrać przepięknego i szlachetnego wyglądu. Jeżeli farba jest w dobrym stanie i chcesz po prostu nałożyć inny kolor, to wystarczy zmatowić starą powierzchnię w celu nadania jej większej przyczepności. Dobrze jest także wykonać najpierw próbny kawałek, aby sprawdzić, czy nowa farba dobrze pokrywa starą powierzchnię.
W przypadku powierzchni metalowych również można czasami uniknąć zdzierania starej farby. Jeżeli jej powłoka jest w dobrym stanie, wystarczy odtłuścić ją specjalnym preparatem, zmatowić papierem ściernym i możesz przystąpić do malowania.
Czym i jak usunąć farbę z drewna?
Jak zatem usunąć starą farbę z drewna? Tutaj do wyboru masz kilka metod:
- mechaniczne usuwanie farby z drewna;
- chemiczne usuwanie farby z drewna;
- usuwanie farby z drewna opalarką.
Zatem po kolei. Pierwsza metoda oznacza usuwanie farby z drewna za pomocą papieru ściernego lub różnego rodzaju mechanicznych szlifierek. W przypadku stosowania metody ręcznej potrzebne Ci będą papiery ścierne o różnej ziarnistości i tak zwane bloczki ścierne. Metoda ręczna jest stosowana w przypadku skomplikowanych kształtów wykonanych z drewna. Jak usunąć starą farbę z balustrady drewnianej? Szlifując ją ręcznie. Zaczynasz pracę od papieru ściernego o najgrubszych ziarnach. Gdy już zostanie czyste drewno, przechodzisz kolejno do papierów o mniejszych granulacjach, aż drewno osiągnie dużą gładkość. Ostatnie szlifowanie może być wykonane na przykład papierem P240. Zagłębienia i trudno dostępne miejsca musisz doczyścić bloczkiem ściernym.
Jeżeli odnawiasz blat, szafę czy drzwi, gdzie występują duże płaskie powierzchnie, warto jest, abyś skorzystał ze szlifierki elektrycznej. Postępuje się tutaj podobnie, jak w ręcznym czyszczeniu zmieniając papier ścierny na coraz drobniejszy. Do obróbki drewna najlepiej sprawdzają się szlifierki taśmowe.
Przed przystąpieniem do szlifowania farby pokrywającej drewno możesz zastosować także opalarkę elektryczną. Pod wpływem ciepła farba powinna zacząć się łuszczyć i odpadać. Dzięki temu będziesz miał mniej pracy związanej ze szlifowaniem. Pamiętaj, aby nie stosować tej metody do farby olejnej.
Jeżeli drewno pokryte jest grubą warstwą farby olejnej, możesz użyć cykliny. To małe narzędzie podobne do szpachelki, którym zdrapiesz farbę z powierzchni drewna.
Metody chemiczne to zazwyczaj po prostu specjalny preparat do usuwania farby z drewna. Zastosowanie takiego preparatu będzie dokładnie opisane w instrukcji jego użytkowania. Standardowo polega to na nałożeniu preparatu na farbę, odczekaniu od kilku do kilkudziesięciu minut i zeskrobaniu odchodzącej farby. Kolejnym krokiem jest odtłuszczenie, umycie i odczekanie do wyschnięcia drewna.
Jak usunąć farbę z drewna - domowe sposoby - pod takim hasłem zazwyczaj możesz spotkać metodę polegającą na użyciu zwykłej suszarki do włosów albo sody kaustycznej. Obie te metody mogą być i są dość ryzykowne. Zwykła suszarka ma dość niską temperaturę wyrzucanego powietrza i może też przy dłuższym użyciu samemu się przegrzać. Soda kaustyczna w połączeniu z wodą tworzy bardzo silnie żrący ług sodowy. Dobrze usuwa on farbę z metalu, ale jest niebezpieczny w użyciu. Niektóre gatunki drewna mogą pod wpływem ługu ściemnieć a sklejka czy fornir całkowicie się rozkleić. Dlatego nie są to metody specjalnie polecane. Lepiej jest, abyś zamówił specjalistyczną opalarkę lub chemiczny środek do usuwania farby.
Czym i jak usunąć farbę z metalu?
Usuwanie starej powłoki farby z metalu również może być wykonane na kilka sposobów. Najważniejsze z nich to:
- czyszczenie mechaniczne;
- piaskowanie;
- metoda ciśnieniowa;
- zastosowanie opalarki;
- metody chemiczne.
Każda z tych metod ma swoje zalety i wady. Piaskowanie albo woda pod ciśnieniem są metodami bardzo szybkimi i umożliwiającymi czyszczenie dowolnych metalowych kształtów. Wymagają one jednak drogich sprzętów i często demontażu elementów metalowych. Jeżeli chcesz usuwanie farby przeprowadzić samodzielnie, to możesz skorzystać z prostszych metod.
Najczęściej wybierane jest mechaniczne usuwanie farby. Przydatnymi rzeczami jest tutaj szczotka druciana oraz szpachelka. Metoda ta wymaga jednak dużej dozy cierpliwości i wolnego czasu. W przypadku większych i płaskich powierzchni możesz przyspieszyć usuwanie starej farby z metalu szlifierką elektryczną z tarczą lamelkową albo wiertarką czy szlifierką kątową ze szczotką stalową.
Szybszą metodą jest zastosowanie opalarki elektrycznej. Metoda ta może być skuteczna, jednak problemem są powstające szkodliwe opary, na które musisz bardzo uważać.
Najmniej pracy wymagają metody chemiczne. Możesz tutaj zastosować środek do usuwania starej farby z metalu, kupiony w fachowym sklepie. Pamiętaj, aby zawsze stosować się do instrukcji, jaką posiada każdy preparat do usuwania farby z metalu. Ważny jest czas, w jakim ten środek działa, ale jeszcze ważniejsze są zasady bezpiecznego z nim postępowania. Pamiętaj, że każdy środek do usuwania farby olejnej czy spray do usuwania farby z metalu, zawiera groźne substancje, które mogą zagrozić Twojemu zdrowiu i życiu. Bezpieczeństwo jest najważniejsze.
Usuwanie farby z metalu i drewna - podsumowanie
Wybór metody usuwania starej farby zależy od tego, ile masz czasu i chęci do pracy. Jeżeli jesteś cierpliwy, skorzystaj z metod mechanicznych. Gdy chcesz przyśpieszyć pracę, może przydać Ci się opalarka do drewna czy obrabiarka do drewna. Najmniej wymagające wkładu pracy z Twojej strony jest chemiczne usuwanie farby z metalu. Zastosuj wtedy preparat do usuwania farby olejnej z metalu, który wykona praktycznie całą pracę za Ciebie.